Złe miłego początki

2010-03-14

Koszykarki AZS Uniwersytet Gdański pokonały we własnej hali Dromet AJD Częstochowa 90:78. Prawie połowę punktów dla akademiczek zdobyła Agnieszka Golemska.

W przypadku porażki sytuacja gdańszczanek byłaby bardzo nieciekawa. Zwycięstwo przedłużało szanse na utrzymanie. Zawodniczki AZS UG przystąpiły do meczu bardzo rozkojarzone. W 3. minucie przegrywały aż 0:13. Pierwszy punkt dla gospodyń zdobyła Katarzyna Strzelecka, która wykorzystała rzut osobisty. W drużynie z Częstochowy świetnie grała Lucyna Kotonowicz, która rzuciła w pierwszej kwarcie 14 punktów. Akademiczki powoli odrabiały straty za sprawą Natalii Rościszewskiej, Justyny Wróbel i Golemskiej. Ta ostatnia koszykarka ustaliła rzutem za dwa wynik tej części meczu na 23:17 dla gości.

Drugą kwartę udanym rajdem po przejęciu piłki rozpoczęła Kotonowicz. Niezrażone tym akademiczki dążyły do remisu. Od stanu 22:27 gdańszczanki zdobyły dziewięć punktów z rzędu. Po raz pierwszy zespół AZS UG wyszedł na prowadzenie, gdy w 15. minucie Golemska trafiła za trzy na 29:27. Największa różnica w tej kwarcie wynosiła sześć punktów (40:34 w 19. minucie), ale Katarzyna Juchniewicz celną „trójką" zmniejszyła stratę Drometu AJD. Akademiczki wykorzystały fakt, iż trener zespołu gości w 14. minucie zdjął z parkietu Kotonowicz, która miała na koncie trzy faule.

Kapitan drużyny z Częstochowy wróciła do gry w trzeciej kwarcie. Szybko doprowadziła do remisu 42:42. W 23. minucie Rościszewska wyprowadziła swoją drużynę na prowadzenie 47:46. Od tego momentu gospodynie przejęły zdecydowanie inicjatywę. Sukcesywnie powiększały przewagę punktową. Akademiczki nie miały problemów z trafianiem do kosza. Bardzo na tablicach prezentowały się Wróbel (11 zbiórek w meczu) i Marlena Wdowczyk (8 zbiórek). W ostatniej minucie tej części gry Wróbel po podaniu Mai Stachury ustaliła wynik na 70:53.

Wydawało się, że czwarta kwarta będzie formalnością. W 32. minucie gdańszczanki prowadziły 18 punktami po „dwójce" Wróbel. Jednak Dromet AJD nie odpuścił i minutę później Kotonowicz doprowadziła do stanu 74:64. Niedługo potem popełniła ona piąte przewinienie i opuściła parkiet. W 38. minucie Golemska zdobyła sześć punktów z rzędu i jasne było, że gospodynie wygrają ten mecz. W ostatnich sekundach Juchniewicz zmniejszyła rozmiary porażki rzutem za trzy.

W przerwie spotkania zlicytowano koszulkę z autografami zawodników polskiej reprezentacji i koszulkę meczową AZS UG z podpisami koszykarek. Uzyskane 370 zł posłuży do spełnienia marzenia 18-letniego Daniela, który jest chory na białaczkę.

W kolejnym spotkaniu rywalkami AZS UG będzie AZS UMCS Lublin. Mecz odbędzie się w sobotę 20 marca o godz. 12:00 w hali MOSiR przy ul. Kołobrzeskiej 61.

AZS Uniwersytet Gdański - Dromet AJD Częstochowa 90:78 (17:23, 23:14, 30:16, 20:25)

AZS UG: Golemska 43 (3x3), Wróbel 18, Rościszewska 12 (3x3), Cieślicka 7 (1x3), Wdowczyk 5, Strzelecka 3, Stachura 2, Lampart, Wydra.
Dromet AJD: Kotonowicz 27 (1x3), Juchniewicz 13 (3x3), Stasiuk 11, Filipek 8 (2x3), Kupczak 6, Dziegiedź 5 (1x3), Mielczarek 4, Motyl 4, Hepner.

W drugim meczu 10. kolejki Korona Marmorin Wschowa uległa Domenom.pl Siemaszka 54:81. Spotkania Wisła II McArthur Kraków - AZS II PWSZ Gorzów Wlkp. i AZS UMCS Lublin - AZS UW zostaną rozegrane 17 marca.